Okullarımızda Uygulanan Kurallar

Üyelerimizin sağlığı, emniyeti, mutluluğu, ve başarısı için derslerde özen gösterilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

1. Öğrenci derse girmeden önce ders alanına kısa bir selam vermelidir. Bu ders alanındaki Sifu, Shing ve öğrencilere saygıyı ifade eder. Ders alanında çalışılan teknik ve hareketlere konsantre olunur. Ders gününün ana hareketleri şunlardır: Zamanında, doğru, mütevazılı, saygılı . Bunlar, WT dersine, öğretmene ve öğrenciye karşı uygulanır.


2. Eğitmeninize yada sizden büyük WT kardeşinize ‘’Shing + ilk adı ‘’ ve WT öğretmen babasına ‘’Sifu’’ olarak hitap edin ve çağırın. Bu hitaplar ders dışında da geçerlidir.


3. Biz bir savaş sanatı okulundayız! Ders esnasında öğrenciler sakin bir ses ve birbirleriyle dostça temasa dikkat etmelidir. Davranışlar WT-öğretim atmosferini engelleyecek tarzda olmamalıdır. Öğrenciler yüksek sesle, müstehcen - küfürlü bir dil kullanmamalı, jest ve hareketlerde bulunmamalı aynı zamanda tartışma, özel diyaloglar olmamalıdır. Ders esnasında stres, öfke, kötü düşünceleriniz ders dışında kalmalıdır. Ayrıca iyi bir ruh hali, olumlu bir tutum ve görünüşte olunmalıdır.


4. Ders esnasında sadece eğitmen tarafından gösterilen hareketler uygulayıcılar tarafından çalışılmalıdır. Diğer durumlarda ise uygulayıcı eğitmene soru sorulabilir. Bu öğretim yöntemleri hareketlerin güvenini ve dikkatini temin eder. Antrenman eşyalarının dikkatli kullanılması gereklidir.


5. Uygulayıcıda herhangi bir sebeple oluşan açık bir yara varsa veya antrenman esnasında oluşmuş ise tedavi edildikten ve kapatıldıktan sonra derse devam edilebilir.


6. WTSP öğrencilerinin derse başlamadan önce üniforma (Tshirt, pantolon) ve koruma ekibmanı (Eldiven, göğüs koruma, genital koruma, kaval koruma) olması şarttır. Ayrıca WTSP öğrencilerin 5.SG'den itibaren dersde dirsek koruması takması şarttır. WTSP öğrencisi ayakkabı olarak düz taban ayakkabılar (salon ayakkabısı-aşınmaya dayanıklı) tercih etmelidir. Lat–Sao eğitimi için öğrenci tüm koruma ekipmanı kullanmalıdır.


7. Wing Tsun daima yakınlığı gerektirdiği için uygulayıcıların bedensel hijyene dikkat etmesi herkesin çıkarınadır. Bunlar; kısa, temiz kesilmiş tırnak, aşırı terleyenlerin ikinci tişört getirmeleri, herkesin yanında bir ter havlusu bulundurması ve saçı uzun olanların saçlarını bağlamalarıdır. Antrenman esnasında saat, yüzük, bileklik, kolye, küpe, piercing vs.. gibi takıların çıkartılması öğrencilerimizin güvenliği için şarttır.


8. Yeni başlayan üyelere ve misafirlere nazik ve samimi davranılmalıdır. Onlar ‘’misafir hakkına sahiptirler’’. Eğitmenler tarafından kendilerine kurallar ve kıyafet uygulaması hakkında ders öncesi bilgi verilir.


9. Unutmayın: Başarı demek %20 zevk, %80 çalışmaktır. Çalışkanlık, kararlılık, azim, saygı (kendine ve başkalarına), kondisyon, dayanıklılık, realite ve gerçekler ‘’sihirli formül’’ dür. İyi sonuçlar karşısında mütevazi olun, aksi takdirde bunlar tehlikeye atılır.