Wing Chun'un Faydaları

Wing Chun'un Faydaları

Bir dövüş sanatına başlama nedeni tamamen kişisel bir tercihtir. Herkesin Wing Tsun yapmak için farklı nedenlerinin olduğunun bilincindeyiz; bazılarımız kendini korumak, bazılarımız fiziksel gücünü attırarak zinde kalmak, bazılarımız ise boş zamanlarını değerlendirmek için Wing Tsun'u tercih eder. Wing Tsun Live Organizyonu olarak bizim hedefimiz ise, geleneksel wing tsun prensiplerinden uzaklaşmadan, amaçları ne olursa olsun aramıza katılan öğrencilerimizin hedeflerine ulaşmalarında katkıda bulunmak ve kendilerini müdafa etmek için mevcut potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaktır. Eğitmenlerimiz sadece Wing Tsun yeteneklerine bakılarak seçilmemiş olup, her yaştan insana hitap edebilmeleri de göz önünde bulundurulmuştur.

 

Kendini Korumanın Faydaları:

Kişinin kendini korumasının en iyi yolu bir çok atağa en az enerji ile karşılık vermesidir. Bu uygulamanın bilimsel bir açıklaması da vardır. Bir hareketi mükemmelleştirmek geniş kapsamlı bir koruma sağlamaktadır. Bu durum dövüşçünün yüzlerce hareketi öğrenip zor bir durum karşısında hiçbirini kullanamamasından çok daha iyidir.

 

Wing Tsun öğrenmek aşağıdaki konularda kişiyi etkinleştirir:

 

1. Potansiyel geçici durumlardan sakınmayı öğrenme,

2. Uygulanan şiddetten kaçınma yollarını öğrenme,

3. Stresli olduğunuzda kendinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenme,

4. Saldırganın atağını önlemek için hızlı, etkili ve gerçekçi teknikleri öğrenme,

 

Gerçek bir kendini savunma durumunda dürüstlük ve kurallar yoktur. Maalesef sokaklarda kural yoktur. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz. Kişi ayaklarını, ellerini, dizlerini, dirseklerini kullanmada, tutma, fırlatma ve sonunda yerde dövüşme de kendisini olabildiğince geliştirmelidir. Bu saydığımız her durumda wing tsun prensipleri başarıyla uygulanabilir, işte bu sebeple diğer dövüş sanatlarından bir çok kişi Wing Tsun sistemine geçiş yapmaktadır.

 

Fiziksel Faydaları:

 

1. Kişinin reflekslerini, koordinasyon ve nefes almasını geliştirir. Böylece performansınız bütün fiziksel aktivitelerde artmış olur,

2. Kişinin gücünü arttırır, enerji seviyesini gereksiz yere harcamadan korunmasını sağlar, bu sebeple kişi kendini gün boyu iyi hisseder,

3. Esnekliği arttırır ve bütün fitness tekniklerinden daha iyi bir şekilde kilo kontrolu sağlar.

 

Zihinsel Faydaları:

 

1. Stresi azaltır,

2. İnsana kendini ve sevdiklerini koruyabilmenin verdiği huzuru hissettirir,

3. Kişinin kendine güvenini, saygısını arttırır ve kendini disipline etmesini sağlar.