Escrima

Beş Temel Hareket

Escrima  Sadece beş temel hareketle bu sistemin yapısı basit belirlenmiştir. Fakat oluşabilen imkanlar ve Escrimanın çeşitliliği sonsuzdur. Escrima çok amaçlı bir araç setidir ve herkesin günlük hayatında kullanması gereken prensipler üzerine kurulan bu set 5 konsepti temel alır: Denge, Odaklanma, Zamanlanma, Hız ve Güç.

 

İlk olarak 1500’lü yıllarda duyulan Escrima, birincil olarak silahların ( ağırlıklı olarak sopaların) ikincil olarak da boş ellerin kullanıldığı Filipin kökenli bir savaş sanatıdır. İlk anda karışık gelebilecek bu sanat, öğrenmeye başlanıldığında, basitliği uygulanabilirliği ve güçlü tesiri ile muhatabını büyüleyecektir. Filipinliler asırlarca ülkelerini işgal eden ve modern silahlarla donatılmış İspanyol saldırganları, gündelik hayatta kullanageldikleri basit silah ve aletlerle karşı koymuş ve saldıranlara cehennemi yaşatmışlardır.

 

Savunma sanatında tecrübesiz olanlar, öğrenmeye yeni başlayanlar dahi, Escrima sanatını öğrendikleri taktirde, karşılaşabilecekleri potansiyel tehlikelerde, teknik, dikkat ve kuvvetlerini gerektiği yerde ustalıkla uygulayabilecek ve günlük hayatlarında kendilerini daha bir emniyette hissedeceklerdir.

 

Escrimada çok önemli olan öğrencinin savaşa, yani mücadeleye kendini ruhen hazırlamasıdır. Çünkü konu sadece teknik ve vücut kuvvetine bağlı değil, ayrıca dikkat, kontrollü saldırganlik ve olumlu hayat düzenidir. Escrima çalışanlar psikolojilerini eğitirler. Bu yüzden çekingen insanlar bile savaşmasını öğrenince açılırlar. Escrimada sopa, kılıç, bıçak, çift bıçak, cirit ve uzun sopa kullanılır. Burada savaşın prensipleri söz konusudur. Derslerde her çeşit teknik ve taktik sopalarla öğretilir. Tehlikeli durumlarda antremanlarda öğretilen teknik ve tecrübeler, en basit eşyadan günlük hayatta daima yanımızda taşıdığımız alete kadar, en etkili bir şekilde pratize edilinebilir. Saldırganı uzaklaştırmak için günlük hayatımızda bilinçli veya bilinçsiz olarak taşıdığınız her türlü eşyanın (su şişesi, anahtar, kalem, cep telefonu, kıvrılmış gazete, şemsiye vb.) bir koruma araçcı olarak kullanılmasına olanak sağlar.