Neden Wing Tsun?

"Çalışılmış düzensizlik, disiplinin; çalışılmış korku, cesaretin; çalışılmış zayıflık, güçlülüğün hazırlayıcısıdır"

Neden Wing Tsun?

Geleneksel savaş sanatı olarak kabul edilse de, günümüzde uygulanan Wing Tsun sistemi 250 yılı aşkın süredir durmaksızın devam eden bir araştırma ve geliştirmenin ürünüdür. Bir bayan tarafından geliştirilen sistem, diğer birçok savunma sanatından farklı olarak, rakibin gücüne karşı durmayı değil, bu güce uyum sağlayıp onunla birlikte hareket etme özelliğini taşır. Bu özelliği ile kadın - erkek her yaşta insanın bu sanatı icra edebilmesine olanak sağlar. Ayrıca, tekme, yumruk, diz/dirsek, tutma/atma ve yerde mücadale unsurlarının tamamını içeren nadir savunma sanatlarından biri olan Wing Tsun Sistemi potansiyel oluşabilecek bir kavganın her evresine bizleri hazırlar.

 

Bünyemizde öğretilen Wing Tsun sistemi, Sifu Salman Ataş ve Sifu Sinan ATAŞ'ın tecrübeleriyle daha etkin ve gerçekçi bir sistem olarak geliştirilerek "Wing Tsun Self Protection" (WTSP) adını almıştır. Geleneksel Wing Chun prensiplerine bağlı kalarak eğitim vermek ve bunu da tüm öğrencilerine aktarabilmek felsefesini kendisine esas alan WTSP misyonu Disiplin, Düzen, Saygı ve Kalite'dir.

 

Organizasyonumuz bünyesinde öğretilen öğrenci (1-12) ve ustalık (1-5) derecesi programları; geçmişten bugüne edilen tecrübeler çerçevesinde -geleneksel wing chun prensipleri dışarısına çıkmaksızın- geliştirilerek, tüm okullarımızda verilen eğitimin standardizasyonu ve sistematikliği sağlanmıştır. Ayrıca, kuşaktan kuşağa aktarılırken yıllar içerisinde kaybolan önemli detaylar ve lapa antremanları ders programları içerisine dahil edilerek, öğrencilerimizin Wing Tsun kalitelerinin attırılmasına özen gösterilmektedir. Chief Instructor Sifu Salman ATAŞ tarafından her hafta düzenli olarak icra edilen eğitmen dersleri sayesinde eğitmenlerimizin teori ve pratik bilgileri derinleştirimekte ve wing tsun seviyeleri akademik düzeye taşınmaktadır.

  

Eğitim sistemimizde özellikle ilk 5 öğrenci derecesi programları içerisinde Wing Tsun temel prensiplerine yönelik güçlü bir alt yapı geliştirilmesi ve 12 aylık bir periyot içerisinde, zihinsel ve fiziksel becerileri artan bireyler olarak öğrencilerimizin gerektiğinde kendilerini ve sevdiklerini koruyabilmesi hedeflenmektedir.

 

Herkesin Wing Tsun yapmak için farklı nedenleri vardır; bazılarımız kendini korumak, bazılarımız fiziksel gücünü attırarak zinde kalmak, bazılarımız ise boş zamanlarını değerlendirmek için Wing Tsun'u tercih eder. Wing Tsun Live Organizyonu olarak bizim hedefimiz ise,amaçları ne olursa olsun aramıza katılan üyelerimizin hedeflerine ulaşmalarında katkıda bulunmak ve kendilerini müdafa etmek için mevcut potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaktır.